Cine5

Son Dakika Gazze Haberleri: Orta Doğu’da bir ilk yaşandı, Merkava tankı havaya uçtu

Son Dakika Gazze Haberleri: Orta Doğu’da bir ilk yaşandı, Merkava tankı havaya uçtu
20 views
12 Şubat 2024 - 9:29

İsrail-Hamas savaşının hemen başında silahlar sustuktan sonra Gazze’de ne olacağına yönelik birçok iddia ortaya atıldı. Bunlardan biri de ABD’nin önerdiği Philadelphia planıydı. Bu plana göre Gazze Filistinlilerden tamamen temizleniyor, ve Gazzeliler Mısır’da bulunan Sina Çölü üzerinde çadırlarda yaşayacaklardı. Dört ay önce neredeyse imkansız gelen bu iddia İsrail’in yaklaşık 2 milyon nüfuslu Refah’a saldırması halinde gerçekleşecek.

NETANYAHU’DAN YENİ EMİR

İsrail birkaç haftadır bütün birliklerini Refah’a doğru yönlendiriyor. Öyle ki, İsrail Başbakanı Netanyahu, Refah üzerinde 4 Hamas taburunun faaliyet gösterdiğini öne sürdü ve İsrail ordusundan Refah’ın çatışmalar başlamadan sivillerin bölgeden gönderilmesi için bir plan emretti. Netanyahu ayrıca sık sık yaptığı çağrılardan birini de yaparak bölgede herhangi bir Hamas savaşçısının kalması halinde zafere ulaşamayacaklarını öne sürdü.

ABBAS: PLAN DEVREYE GİRECEK

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ise Netanyahu’nun bu emriyle birlikte Tel Aviv’in tek bir amacı olduğunu öne sürdü; Filistinlileri Gazze’den tamamen çıkartmak. Açıklamalarının devamında Abbas bu plandan ABD yönetimini de sorumlu tuttu. Abbas ayrıca İsrail’in olası saldırısı sonrası Philadelphia planının da devreye gireceğini hatırlattı.

Birleşmiş Milletler’den gelen açıklamada ise Refah’ta olası bir savaşın çıkması halinde bir felaket yaşanacağı yinelendi. Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric “Son derece endişeliyiz. Uluslararası hukuka aykırı olan zorla yerinden edilmeyi hiçbir şekilde desteklemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

MISIR’DAN UYARI GELDİ

Hemen yanı başında yaşanacak olan olası bir katliama sessiz kalmayan Mısır yönetimi, İsrail ile yıllardır süregelen barış anlaşmasının rafa kalkacağını ve müdahele etme ihtimallerinin olduğunu bildirdi. Mısır Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili “Biz bu plana karşıyız. Ne pahasına olursa olsun buna izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.