Cine5

SON DAKİKA HABERLERİ GAZZE: İsrail Amerikalıları bile bıktırdı! Savaşta son dakika

SON DAKİKA HABERLERİ GAZZE: İsrail Amerikalıları bile bıktırdı! Savaşta son dakika
21 views
09 Şubat 2024 - 16:03

New York Times gazetesine konuşan ABD’li istihbaratçılar, İsrail’in Gazze’deki savaşta Hamas’ın savaş yeteneklerini azalttığını ancak ortadan kaldırmaktan çok uzak olduğunu söyledi. Amerikalı yetkililer, Hamas’ın bir gerilla gücü gibi hareket ettiği ve girilmesi zor tüneller ağında gizlendiği göz önüne alındığında, Hamas’ın yok edilmesinin gerçekçi bir hedef olmadığını ifade etti. Yetkililer ayrıca İsrail’in ölen düşmanların sayısını açıklamasını ‘aptalca’ olarak açıkladı. Bu durumun Hamas savaşçılarını daha da öfkelendirdiğini belirten istihbaratçılar, İsrail’in bu tür bir operasyon için yetersizliğini dile getirdi.

HAMAS İÇİN ÖZEL İTTİFAK

Bu bağlamda İsrail’in Jerusalem Post gazetesi, İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde İsrail’in Hamas’ı tamamen ortadan kaldırmak için uluslararası bir ittifak kurmaya hazırlandığını bildirdi. İsrail’in ittifakı kurmak istemesini bir diğer nedeni de uluslararası arenada Gazze’ye yönelik yapılan saldırılar konusunda bir anlamda ‘haklı’ çıkmak istemesi.

Uluslararası ittifak kurulursa bir numaralı hedef Hamas’ın tünelleri olacak. Henüz Çarşamba günü rehinelerin tutulduğu yeni bir devasa tünel ağı keşfedildi. Bu durum İsrail ordusunun Hamas ile savaş konusunda ne kadar yavaş ilerlediğini gösterdi. İsrail ordusunun en büyük korkusu ise gazeteye göre Refah’ta bulunan tüneller. Milyonlarca sivile rağmen Refah’ta geniş çaplı bir saldırıya hazırlanan İsrail, olası bir ateşkes durumunda buradaki tünelleri yok edemeyebilir.

İTTİFAK HANGİ ÜLKELERLE KURULACAK?

İsrailli yetkililer, söz konusu uluslararası ittifakın Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve ABD’nin arasında kurulacağını ifade ediyor. İsrail ayrıca savaş sonrası bu ülkelerin alacağı geniş çaplı bir güvenlik önlemiyle Gazze’den gelecek olası bir başka saldırının önüne geçmek istiyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.